Google Maps'de meydana gelen değişiklikler nedeniyle verilerin haritaya yüklenmemesi üzerine ZeeMaps üzerinde bir harita oluşturdum. Arzu ederseniz bir kopyası, gezmesi daha kolay olan http://map.istanbulium.net adresindeki haritayı kullanabilirsiniz. 2,000 üzerinde POI işaretlenmiş, pek çoğu için fotoğraf konulmuştur. Daha da kolaylaştırmak ve zenginleştirmek için çalışmalar devam etmektedir.

For better and easier navigation, you can use http://map.istanbulium.net
-------------------------------------------------------------------------------------
Zaman zaman yaptığım düzenlemeleri aktarırken eksik kaldığını görüyorum. Gerek yeni POI'ler gerek POI'lerin renkleri, eklenen fotoğraflarda veri kaybı olabiliyor. Muhtemelen POI sayısının çokluğundan kaynaklanıyor.

Harita üzerinde 2300 kadar nokta bulunmakta ve bunun 850 kadarına bizzat kendi çektiğim fotoğraflar linklemek suretiyle eklenmiştir. Hem daha fazla nokta, hem de daha fazla fotoğraf eklenmeyi bekliyor. Bu eserlerin tamamını gördüğüm manasına gelmiyor; ansiklopedilerden, kitaplardan yahut internet üzerindeki çeşitli kaynaklar ve haritalardan faydalanmak suretiyle işaretlemeleri yapıyorum. İsimlendirme ve işaretlemelerde pekala hata olması mümkündür. Tespit edilirse seve seve düzeltirim. İsimlerin verilmesinde İstanbul Ansiklopedisi baz kaynak olmakla birlikte başka yayınlar da kullanılmıştır. Burada yeni keşfedilen hiç bir eser yoktur. Tamamı bir şekilde kaynaklarda yer almaktadır.

Mobil versiyonun yapılması ile alakalı bir "elini taşın altına sokacak" bulabilirsem bunu hayata geçirebiliriz. O zaman harita ve POI'ler akıllı telefon yahut tabletler her an ulaşılabilir olacaktır. Proje olarak etraflıca düşünülmüştür.

Eserleri kendi grupları halinde görmek isterseniz aşağıdaki linkleri de kullanabilirsiniz. Son güncellemeleri önce bu linklerde tamamlıyorum. Fazla güncelleme olduğunu hissedince ana haritaya taşıyorum.

Dini Yapılar
İstanbul'un Camileri
İstanbul'un Tekkeleri
İstanbul'un Sinagogları
İstanbul'un Kiliseleri

Eğitim Kurumları
İstanbul'un Medreseleri
İstanbul'un Sıbyan Mektepleri

Su Yapıları
İstanbul'un Bentleri
İstanbul'un Çeşme ve Sebilleri 
Istanbul'un Su Kemerleri
Istanbul'un Tarihi Hamamları
İstanbul'un Sarnıçları
İstanbul'un Su Terazileri

Tarihi Yapılar
İstanbul'un Nişan Taşları
İstanbul'un Anıt ve Sütunları
İstanbul'un Saat Kuleleri
İstanbul'un Surları
İstanbul'un Hanları
İstanbul'un Heykel ve Anıtları
İstanbul'un Yalı ve Köşkleri
İstanbul'un Köprüleri
İstanbul'un Tarihi Binaları
Istanbul Diğer Eserler

İstanbul'un İskele ve Limanları
İstanbul'un Müzeleri
Topkapı Sarayı