Google Maps'de meydana gelen değişiklikler nedeniyle verilerin haritaya yüklenmemesi üzerine ZeeMaps üzerinde bir harita oluşturdum. Verilerin geldiği noktaların eser gruplu olarak Google Maps linkleri ise şu sayfadadır. http://harita.istanbulium.net/p/google-maps-linkleri.html

-----------------------------------------------------------------------

Harita üzerinde 2500 kadar nokta bulunmakta ve bunun 1000'e yakınında bizzat kendi çektiğim fotoğraflar eklenmiştir. Çalışmaya başladığım dönemle gelinen nokta arasında Google Maps ve Earth hizmetlerinde çok fazla değişiklik oldu ve bu dönemde bazı veri kayıpları yaşadığım da oldu. Hem daha fazla nokta, hem de daha fazla fotoğraf eklenmeyi bekliyor ve bekleyecek gibi görünüyor. Nokta sayısı çoğaldıkça hem eksiği belirlemesi zor, hem de eşleştirmek daha uzun zaman almaya başladı.

Burada işaretlenen eserlerin tamamını gördüğüm manasına gelmiyor ama çoğunu gördüğümü söyleyebilirim; ansiklopedilerden, kitaplardan yahut internet üzerindeki çeşitli kaynaklar ve haritalardan faydalanmak suretiyle işaretlemeleri yaptım. Üstüne gördüğüm kimi eserleri ise eklemeyi atladığım da olabiliyor. Farkettikçe ekliyorum. Karşıma çıkan bir eseri haritadan kontrol edip, olmadığı durumda eklemeye gayret ediyorum. Geçmişte fotoğrafını çektiğim bir eserin ismini bulmak için İstanbul Ansiklopedisini baştan başa saatlerce taradığım olmuştur. Bu çalışmayı yapmaya başladığım dönemlerde internet üzerinden konum bilgisi veren bir site/kurum hiç yoktu; hatta eserlere dair yazıların olduğu siteler çok azdı ve zayıf içeriklere sahipti. O nedenle çeşmeler gibi üzerinde tabelası olmayan eserlerin pek çoğunu kaynaklardan çıkartmak zorunda kalmıştım. Çok özendiğim halde isimlendirme ve işaretlemelerde pekala hata olması mümkündür. Tespit edilirse seve seve düzeltirim. İsimlerin verilmesinde İstanbul Ansiklopedisi temel kaynak olmakla birlikte başka yayınlar da kullanılmıştır. Burada yeni keşfedilen hiç bir eser yoktur. Tamamı bir şekilde kaynaklarda yer almaktadır. Kaynaklarda eserler genelde tarif ve adres olarak verilmiş olup, çoklukla değişen İstanbulu düşündüğümüzde güncelliğini de kaybetmiştir. Ya sokak adı değişmiştir, yahut semt o eski semt değildir. O nedenle harita konumu değişmesi sözkonusu olmayan tek tariftir.

Mobil versiyonun yapılması ile alakalı bir "elini taşın altına sokacak" bulabilirsem bunu hayata geçirebiliriz. O zaman harita ve POI'ler akıllı telefon yahut tabletler her an ulaşılabilir olacaktır. Proje olarak etraflıca düşünülmüştür.